Witam serdecznie,

 

W ostatnią sobotę miałam przyjemność zastąpić Panią Joannę i poprowadziłam zajęcia 

z Państwa Pociechami.

 

Temat zajęć: Nasze morze, czyli co powinniśmy wiedzieć o Bałtyku.

 

Cele ogólne lekcji:

- poszerzanie wiedzy na temat Polski,

- wzbogacanie słownictwa związanego z morzem (morze śródlądowe, zasolenie, plaża, głębokość, bursztyn, latarnia, foka, morświn, dorsz, flądra, śledź, Trójmiasto itp),

- poznanie przez uczniów podstawowych informacji na temat Bałtyku (wiek morza, powierzchnia, flora i fauna, zasolenie, miasta portowe itp),


-  rozwijanie umiejętności pracy z mapą – wskazanie krajów nadbałtyckich, 

- rozwijanie umiejętności analizowania materiałów źródłowych oraz wyciągania
wniosków

 


1 .Wprowadzenie do tematu 

 

  Dzieci odczytały legendę “O królewnie Juracie” oraz robiły zadania z nią związane z podręcznika.  1. Część właściwa lekcji

Stosując metodę „mapy myśli” wspólnie zastanawiamy się, co wiemy o Bałtyku.  Dzieci wykazały się sporą wiedzą o naszym morzu. Brawo!

Oglądaliśmy również mapę Europy, by nazwać państwa nadbałtyckie oraz polskie mista leżące nad Bałtykiem.

Dzieci wysłuchały krótkiego tekstu informacyjnego na temat Morza Bałtyckiego, by później samodzielnie uzupełnić kartę pracy “Bałtyk – mapa myśli” .

Wspólnie czytaliśmy również informacje o rybach i ssakach zamieszkujących Bałtyk, oraz oglądaliśmy fotografie Morza Bałtyckiego i jego flory i fauny.

Jako podsumowanie dzieci rozwiązały samodzielnie krzyżówkę na temat Bałtyku oraz rebusy związane z tą tematyką.A jako,że Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, kolejną rzeczą, jaką robiliśmy była nauka śpiewania polskich pastorałek wspólnie z klasą drugą. Dzieci początkowo onieśmielone, później rozśpiewały się i roztańczyły na całego :)

Po drugim śniadaniu wyszliśmy na zewnątrz, by wykorzystać piękny jesienny dzień na powietrzu.

 

  1. Zakończenie

Na zakończenie dnia pracowaliśmy w ćwiczeniach na stronach 21,22 i 23, utrwalając wiedzę o rzeczownikach i ich rodzajach.

 

PRACA DOMOWA

Proszę o zrobienie zadań z ćwiczeń ze stron 24 i 25.

 

Pozdrawiam,

Lidia Szczytowicz-Kolodziej