Polska jest fajna

wojciech napruszewski 150Wojciech Napruszewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
andzelika libiatowska 150Andżelika Libiatowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
robert macierzynski 150Robert Macierzyński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Podczas zajęć w polskiej szkole nie tylko uczymy dzieci czytać i pisać po polsku. Pokazujemy im Polskę - z jej bogatą choć czasem trudną historią, bogatymi tradycjami i otwartymi ludźmi. Polska jest piękna - ma wiele imponujących krajobrazów, wspaniałych miast i miejsc, które jeszcze czekają na odkrycie. I cieszy nas bardzo, że nasi uczniowie mają zapał, chęć i możliwość, by to wszystko zobaczyć na własne oczy - czy to podczas rodzinnego wyjazdu na wakacje, czy w odwiedzinach u babci i dziadka. Wierzymy, że to, co próbujemy zaszczepić im teraz, kiedyś zaowocuje tym, że sami będą Polskę odwiedzać i będą mogli być z niej dumni.

"Polska jest fajna" - to zbiór dziecięcych wspomnień i wrażeń z dotychczasowych kontaktów z Polską naszych uczniów. To teksty przepojone masą pozytywnych emocji, a zarazem pokazujące, w jaki sposób dzieci doświadczają kontaktów z krajem ich rodziców czy dziadków nie tylko na odległość, będąc tu w Anglii, ale mając to szczęście, by pojechać tam i dotknąć tego wszystkiego osobiście.

Teksty, rysunki i prezentacje, które będą się tu pojawiać, to autentyczne prace naszych uczniów. Naszym celem jest zebranie ich na tyle dużo, by powstała z tego książka - wspaniała pamiątka na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Liczę na współpracę Rodziców i Opiekunów i zapraszam do współpracy przy tworzeniu tego dzieła.

Wojciech Napruszewski, ISSB Bristol

Karolina:
Ja myślę, że Polska jest fajna, bo: * lubię polskie jedzenie, * mam rodzinę w Polsce, * są tam fajne miejsca, * ładne lasy, * w Polsce jest śnieg, * cały czas jest coś nowego, * jest dużo zwierząt, * we Wrocławiu są krasnoludki, * wszyscy mówią po polsku, * jest wiele jezior, w których można się kąpać.

Julia W.:
Polska jest dla mnie fajna, bo lubię polską kuchnię, i moja babcia tam mieszka. Polska jest fajna, bo lubię widoki, a w Polsce jest ich bardzo dużo. Polska jest fajna, bo ja lubię góry i Mazury, i duże rzeki.

Julia M:
Polska jest fajna bo: * jest dużo śmiechu, radości i zabawy, * jest dużo do odkrycia, * są fajne widoki, * są fajne miejsca, * jest tam moja rodzina, * jest tam dobre jedzenia, * bo można odwiedzać ciekawe miejsca.

Maya:
Polska jest fajna, bo: * jest tam moja rodzina, * bo jest ciekawie, * bo jest dobre jedzenie, * bo są cztery pory roku, * bo jest tam pięknie, * bo są wysokie góry, * bo lubię jeździć nad jezioro i łowić ryby oraz jeździć na plażę, * bo lubię jeździć na lody.

John:
Polska jest fajna, bo: * moja rodzina tam mieszka, * lubię polskie dania, * w Polsce są piękne miejsca, * w zimie jest dużo śniegu, * tam jest Energylandia, * jest morze i są plaże, * są góry, * lubię polskie historie, * lubię się uczyć polskiego języka, * jest dużo pięknych jezior.

Veronica:
Myślę, że Polska jest fajna, bo: * tam jest moja rodzina, * to mój ojczysty kraj, * jest tam dobre jedzenie, * są tam prawdziwe pory roku, * są tam mili ludzie, * piękne krajobrazy, * bo to mój dom, * jest tam dużo do odkrycia, * zabawy dla dzieci i długie spacery.

Maks:
Ja myślę, że Polska jest fajna: * bo tam jest rodzina, babcia i dziadek, * bo tam są ładne plaże i zamki, fajne miejsca i miasta, * bo tam jest dużo historii i dużo starych budynków, * są tam też fajni ludzie.

Natalia:
Polska jest bardzo zielona. Polska ma piękne góry i morze. Polska ma Mazury. Polska ma ciepłe lata. Polska ma dobre jedzenie. W Polsce są dobrzy lekarze. W Polsce są super place zabaw. W Polsce jest tańsza jazda konna. Polska babcia lepiej gotuje. Polska jest fajna, bo wszyscy mówią, co myślą.

Eliza:
Ja kocham Polskę, dlatego że tam mam rodzinę. Kocham Polskę, bo ma piękne widoki i piękne miejsca. Lubię Polskę, bo ma wspaniałe krajobrazy. Kocham Polskę, dlatego że jest tam bardzo dużo atrakcji. Lubię Polskę, bo tam są góry i Energylandia. Kocham Polskę, bo smakuje mi polska kuchnia. Lubię Polskę, bo mam tam koleżanki i kolegów. Kocham Polskę, bo tam są szczerzy ludzie. Lubię Polskę, bo są tam rzadkie zwierzęta.

Polska jest fajna bo...

  • Wyróżnia się od innych krajów i ma ładne miasta, które pachną pięknymi kwiatami i jedzieniem o różnych rodzajach.
  • Ludzie tam są mili i bardzo pomocni, lubią rozmawiać i nie dają się przekonać aż tak szybko,
  • Da się tam dojechać szybko samolotem i jest bardzo ciepło,
  • W Polsce mieszkaja moi dziadkowie i moja ciocia. Gdy ich odwiedzam, zabierają mnie w fajne miejsca. Takie jak ZOO w Gdansku, na basen w Słupsku i na plażę w Ustce, tam gdzie jest szpital, w którym się urodziłam.
  • Babcia ma zawsze dla mnie moją ulubioną zupę pomidorową i ciasto truskawkowe, a ja z babcią piekę brownie. Dziadka uczę, jak się obsługiwać tabletem.
  • Moje obie ciocie chętnie zabierają mnie na zakupy i zawsze coś od nich dostanę.
  • W Polsce też mieszka moja prababcia, ktora ma dziewięćdziesiąt trzy lata. Ona zawsze mnie wita z przyjemnością i ciepłą herbatą. 
  • Mam tez trzecią ciocię, Ciocię Teresę, która świetnie gotuje i ma sześć kotów: Gucia, Pszczolkę, Bandiego, Bączka, Klusia i Szczęściarza.
  • W Polsce bardzo mi się podoba i za każdym razem, gdy tam jestem, odkrywam coś nowego.

Po wizycie w Polsce amerykański aktor Ashton Kutcher powiedział, że „Polska to piękny kraj”. Ja jak najbardziej się z tym zgadzam. Uwielbiam Polskę i jest Ona bardzo bliska mojemu sercu. Każdego roku jeździmy do Polski żeby odwiedzić rodzinę. Najbardziej podoba mi się ciepła i wesoła atmosfera oraz krajobrazy i jedzenie. Obydwie moje babcie robią przepyszne jedzenie a dziadek zabiera nas na działkę, na której możemy się najeść słodkich, czerwonych malin.

W jednym roku pojechaliśmy nad morze do Władysławowa i było przepięknie. Mogliśmy spróbować windsurfingu a potem zjeść świeżo usmażoną rybę w nadmorskiej restauracji. Jedynym minusem było to, że woda była bardzo zimna ale oprócz tego było świetnie.

Innym razem pojechaliśmy do Zakopanego w Tatry. Przez cały tydzień chodziliśmy po górach i zobaczyliśmy m.in. Morskie Oko i Czarny Staw. Spotkaliśmy ludzi, którzy nazywali nas „niebieskookimi taterniczkami”. To był jeden z najlepszych wyjazdów.

Za nic bym nie zmieniła tego, że jestem Polką i chociaż mieszkam w Anglii Polska zawsze będzie mi najbliższa. Mam tylko nadzieję, że na następnych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej Polska przynajmniej wyjdzie z grupy.

fot kasia 1

fot kasia 2