Klasa 5

Wychowawca: Wojciech Napruszewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Witam serdecznie  oto najkrótsze z możliwych podsumowanie naszych zajęć w polskiej szkole. Najpierw pisaliśmy dyktando, a później dalej była ortografia. Tym razem uczyliśmy się, które wyrazy pisze się przez H A które przez CH. Pomogły nam w tym ciekawe wierszyki, które warto nauczyć się na pamięć. 

W sobotę zapraszam Rodziców na zebranie na 9 rano.

Pozdrawiam 

Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (dyktando krzys.docx)dyktando[ ]13 kB
Download this file (dzieci-ulicy-2_Layout 1.pdf)czytanka - 16 czerwca[ ]100 kB
Download this file (hipopotam.docx)Hipopotam - na pamięć[ ]12 kB

Witam serdecznie Uczniów i Rodziców klas 4 i 5.

W sobotę uczniowie obu klas spotkali się na wspólnych zajęciach.

Zaczęliśmy je od rozdania szkolnych prezentów na Dzień Dziecka, który przypadał w czasie, gdy nasi uczniowie mieli ferie. Później był krótki sprawdzian ortograficzny – 20 wyrazów z RZ lub Ż.

Większą część zajęć poświęciliśmy na omówienie dramatu jako rodzaju literackiego. Wyszliśmy od tradycyjnego podziału na epikę, lirykę i dramat, by później zająć się najważniejszymi cechami dramatu, podziałem na tekst główny i didaskalia, osobami występującymi w treści oraz sposobom przeniesienia dramatu na scenę. Jako przykładem połączyliśmy się jednym z moich ulubionych dialogów – rozmową Klary i Papkina z Zemsty Aleksandra hrabiego Fredry. Uczniowie próbowali potem sami odgrywać tę scenę. Na koniec obejrzeliśmy ten sam fragment w wykonaniu profesjonalnych aktorów. 

Klasa 5 – za tydzień dyktando.

Za dwa tygodnie – 23 czerwca- zapraszam rodziców na zebranie.

Pozdrawiam
Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (dzieci-ulicy_Layout 1.pdf)Czytanka - 9 czerwca[ ]98 kB

Witam serdecznie na progu ferii semestralnych,

W sobotę podczas zajęć w polskiej szkole rozpoczęliśmy od sprawdzenia znajomości zadanych do domu słówek. Tym razem było 5 dwudziestej. Wszystkim serdecznie gratuluję.

Później zajęliśmy się omówieniem zasad pisowni RZ i Ż, oraz tych wyrazów, które w języku polskim mogą być dla niektórych swoistymi ortograficznymi pułapkami. Uczniowie zaczęli wykonywać ćwiczenia z lekcji poświęconych RZ i Ż, bardzo proszę skończyć je w domu.

Drugą część zajęć poświęciliśmy na przybliżenie nowego gatunku sztuki, który robi zawrotną karierę w Internecie – tworzenia memów. Nie chodzi jednak o to, by kogokolwiek obrażać czy wyśmiewać, ale o to, by nasze memy miały pozytywne przesłanie. Uczniowie obejrzeli kilkanaście przykładów ściągniętych z Internetu, a następnie w parach projektowali swoje własne memy. Ich prace już wkrótce zobaczycie na tych stronach.

Życzę wszystkim dobrego wypoczynku i do zobaczenia 9 czerwca.

Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (serce_Layout 1.pdf)Czytanka - 26 maja[ ]165 kB

Witam serdecznie wszystkich i pozdrawiam,

podczas sobotnich zajęć w klasie piątej rozpocząłem od omówienia dyktand pisanych przed tygodniem. Miło mi poinformować, że najlepsza trójka (a w zasadzie czwórka) to: 1. Ania, 2. JJ i Weronika, a 3. Krzyś. Wszystkim dziękuję za pracę i przygotowanie. Napisaliśmy również krótki sprawdzian ze słówek, które rozdałem wcześniej - tym razem mieliśmy 4 dwudziestki - Ania, Antoś, JJ i Victoria K. Za tydzień kolejne zmagania z ortografią.

Druga część zajęć to praca z tekstem. Omawialiśmy tekst z czytanki o młodzieńczych latach Kazimierza Pułaskiego, razem z 'szerszym ujęciem tematu lekcji'. Staraliśmy się podczas zajęć zrekonstruować, a raczej przetłumaczyć na współczesny nam język, wszystko, co działo się w omawianych przez nas tekstach. W domu - proszę opowiedzieć własnymi słowami historię przedstawioną w tekście czytanki.

Do zobaczenia 26 maja
Pan Wojtek