nigdy_wiecej_wojny

Witam wszystkich i pozdrawiam,

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od krótkiego sprawdzianu z nazw miesięcy po polsku i po angielsku, jak było obiecane przed tygodniem. Obietnice trzeba spełniać. Ci, którym się nie powiodło, będą za tydzień pisali jeszcze raz.

Nasze spotkanie poświęciliśmy omówieniu sytuacji Polski i Polaków podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Dla wielu z uczniów było zaskoczeniem, że druga wojna światowa zaczęła się w Polsce. 

Moją opowieść zacząłem od przedstawienia sytuacji Polski tuż przed wybuchem wojny oraz bezpośrednich przyczyn jej wybuchu. Uczniowie wysłuchali fragmentów przemówienia polskiego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z maja 1939 roku, gdy ten powiedział, że "jest tylko jedna rzecz w historii ludów, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor".

Zastanawialiśmy się potem przez chwilę, co to właściwie jest honor, jak zachowuje się człowiek honorowy, a jak niehonorowy. We wrześniu 1939 roku honorem było walczyć za ojczyznę w nierównej walce przy znacznej przewadze nieprzyjaciela, gdzie było wiadomo, że szanse na zwycięstwo były znikome, zwłaszcza po niehonorowym zachowaniu Anglii i Francji, które nie wypełniły umowy sojuszniczej z Polską. Ale polsce żołnierze walczyli mimo to, pokazywali wielkie bohaterstwo, które dzisiaj może być przykładem dla wielu współczesnych młodych ludzi.

Nasi uczniowie obejrzeli reportaż o tym, jak wyglądały walki graniczne z Niemcami w pierwszym i drugim dniu wojny. Pojawiły się przykłady bohaterskiej załogi z Westerplatte, gdańskich pocztowców, dzielnych kolejarzy z Szymankowa, którzy skierowali na ślepy tor niemiecki pociąg pancerny, by umożliwić polskim saperom wysadzemie mostów na Wiśle w Tczewie. Było też o niemieckich terrorystycznych nalotach bombowych na Wieluń, Warszawę i inne polskie miasta, oraz o metodach, w jaki Niemcy obchodzili się z ludnością cywilną po przejściu linii frontu. 

Opowiedziałem również historię mojego dziadka, który we wrześniu 1939 jako żołnierz przeszedł z Armią Poznań aż do Warszawy i tam, jak wielokrotnie powtarzał, widział płonący Zamek Królewski. Zachęciłem do rozmów w rodzinach, być może w Waszych rodzinach jest więcej takich historii i dobrze by było, by nie zostały zapomniane. 

Na zakończenie nasi uczniowie tworzyli plakaty z jednym z najważniejszych przesłań dla całego świata, które płynie dla nas z lekcji o drugiej wojnie światowej - NIGDY WIĘCEJ WOJNY! Tylko pokój między ludźmi i między narodami jest w stanie zapobiec powtórzeniu się koszmaru, którym była druga wojna światowa.

W domu, proszę o przeczytanie czytanek, oraz o wykonanie poleceń pod tekstami: - kl. 5 - s. 11-14; - kl. 6 - s. 57-60. Proszę również napisać w zeszytach krótki tekst o tym, czy ja dzisiaj umiał(a)bym zdobyć się na postawę bohaterską, jak bohaterowie naszych czytanek?

Do zobaczenia za tydzień

Pan Wojtek