Klasa 5

Wychowawca: Wojciech Napruszewski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich,

sobotę, na rozgrzewkę po dłuższym wolnym, rozpoczęliśmy od czytania baśni z podręcznika o śpiącej królewnie. Czytanie poszło naprawdę sprawnie, za co wszystkim dziękuję. Później uczniowie mieli chwilę na przygotowanie krótkiej inscenizacji historii opisanej w tekście. Dzięki temu mogliśmy się przekonać, kto ile zapamiętał, bo ocenialiśmy wierność w stosunku do tekstu z książki.

Po przerwie omówiliśmy dwie pozostałe nam jeszcze do wzięcia na warsztat części mowy - przysłówek i liczebnik. Uczniowie uczyli się, jak je rozpoznać, na jakie pytania odpowiadają, jak się odmieniają, a także jakie funkcje pełnią w zdaniu. Rozpoczęliśmy też ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń poświęcone obu częśćiom mowy, do skończenia w domu.

Za tydzień odbędzie się test poświęcony wszystkim częściom mowy, które dotychczas omówiliśmy.

Pozdrawiam i do zobaczenia

Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (fiedler_Layout 1.pdf)Czytanie - 10 marca[ ]120 kB

Serdecznie witam wszystkich na początku drugiej połowy roku szkolnego.

Minął już półmetek naszych zmagań z językiem polskim w tym roku szkolnym. Warto zadać sobie pytanie: czego się nauczyłem, jakie są moje mocne i słabe strony, nad czym warto jeszcze popracować. Z nauką jest jak że sportem – ciężko liczyć na wyniki, jeśli się nie da nic od siebie. Różnica jest jednak taka, że nie chodzi o rywalizację, ale o to, by każdy i każda z Was nauczyli się władać językiem polskim w mowie i w piśmie na jak najwyższym poziomie.

W sobotę podczas zajęć rozmawialiśmy o kończących się igrzyskach olimpijskich. Uczniowie czytali dość długi ale bogaty w treści i przykłady tekst o historii starożytnych olimpiad. Później przedstawiłem w skrócie dzieje nowoczesnego ruchu olimpijskiego. Na koniec uczniowie próbowali odtworzyć w grupach główne zasady rządzące wybraną przez nie dyscypliną sportu. Muszę przyznać, że mieliśmy bardzo ambitne dyscypliny: curling, piłkę nożną, pływanie, a nawet pływanie synchroniczne.

W domu: podobne ćwiczenie - proszę wybrać sobie jedna dyscyplinę sportu i opisać rządzące nią zasady. Można posłużyć się informacjami z Internetu albo z książek, ale proszę napisać na końcu, z czego korzystaliście.

Życzę dobrego tygodnia
Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (rejent_Layout 1.pdf)Czytanie - 24 lutego[ ]112 kB

Witam serdecznie wszystkich uczniów i rodziców klas 4 i 5 ISSB.

W minioną sobotę spotkałem się z obiema klasami na zajęciach w polskiej szkole. Ich tematem przewodnim było miasto Kraków – jego historia, najważniejsze zabytki, zwyczaje i tradycje.

Było oglądanie zdjęć i filmów, czytanie czytanki o trębaczu z wieży mariackiej, a także quiz wiedzy o Krakowie. Każdy miał szansę się czegoś nauczyć i wielu uczniów z tej szansy skorzystało, za co jestem bardzo wdzięczny.

Zapraszam na kolejne spotkanie w polskiej szkole – 24 lutego.

Pozdrawiam
Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (z-pamietnika_Layout 1.pdf)Czytanie - 10 lutego[ ]150 kB

Witam serdecznie wszystkich Uczniów i Rodziców z klasy piątej ISSB,

W sobotę nasze zajęcia zaczęliśmy od podsumowania rankingu punktów za kolejny okres. Miło mi poinformować, że najwięcej punktów w mijającym okresie zdobyła Victoria G., a od początku roku jak na razie prowadzi Krzysztof. O. Zwycięzcom gratuluję, a wszystkich zachęcam do dalszej pracy. W najbliższą sobotę – ostatnią przed przerwą semestralną – będę zbierał wszystkie zeszyty, proszę więc wykorzystać czas, by nadrobić ew. to, co jeszcze gdzieś może nie jest zrobione na czas. Przypominam przy okazji, że nie sprawdzam prac niepodpisanych przez ich autora, a ustalenie, kto je stworzył, na podstawie tylko charakteru pisma, jest dość trudne.

Tematem przewodnim sobotnich zajęć był czasownik – najważniejszy wyraz w zdaniu, który razem z rzeczownikiem tworzą oś każdej naszej wypowiedzi. Był czas na to, by przypomnieć sobie, to, co już wiemy na temat tej części mowy, a także nauczyć się kilku nowych rzeczy – o tym, czym jest bezokolicznik oraz przez co możemy odmienić polskie czasowniki. Uczniowie mieli okazję potrenować odmienianie czasowników przez osoby, liczby, czasy i rodzaje.

W domu – proszę wykonać ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń – dwie lekcje o czasowniku – odmiany czasownika oraz o bezokoliczniku.

Na zakończenie wspólnie czytaliśmy tekst z książki pt. O trębaczu z mariackiej wieży, co będzie bardzo dobrym wstępem do kolejnych zajęć. W sobotę będziemy uczyć się o Krakowie. Jeśli ktoś kiedykolwiek był w tym pięknym mieście i ma w domu jakieś kartki, przewodniki albo inne pamiątki, proszę przynieść je w sobotę na zajęcia.

Do zobaczenia
Pan Wojtek

Attachments:
Download this file (mikolajek_Layout 1.pdf)Czytanie - 3 lutego[ ]105 kB