Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom 11. listopada przyjedzie do naszej szkoły teatr Scena Polska UK ze spektaklem pt. "Jak Wróbelek Elemelek do szkoły wędrował".

Bohaterem widowiska muzycznego jest sympatyczny, wszystkim życzliwy wróbelek Elemelek. Beztroski i pełen chęci zabawy ptaszek, nigdy nie chodził do szkoły. Kiedy okazuje się, że jako jedyny w lesie nie umie czytać, postanawia rozpocząć naukę w szkole Sowy Mądrej-Głowy.

Nauka nie idzie mu sprawnie: zamiast uczyć się alfabetu, Elemelek woli figlować. Ptaszek nie wie, co to przecinek czy dwukropek, myli mu się alfabet, w końcu dostaje marny stopień z klasówki, na której pisze literkę „B” z trzema brzuszkami.

Zawstydzony postanawia po wakacjach pójść do pierwszej klasy i zostać pilnym uczniem. Zanim zabrzmi wrześniowy, szkolny dzwonek, wróbelek wybiera się nad polskie morze, bo nigdy jeszcze tam nie był. Jedzie pociągiem, przeżywa przygodę w falach Bałtyku, zostaje wyratowany z tarapatów przez mewy, zaprzyjaźnia się z bocianami, które w drodze do ciepłych krajów „podwożą” go z powrotem w rodzinne strony. Gdy rozlega się pierwszy dzwonek, Elemelek z radością zostaje uczniem.

Przekonajcie się jakie przygody spotkają Wróbelka zanim nauczy się alfabetu i przekona, że do szkoły chodzić WARTO!

W programie wykorzystano znane i mniej znane wiersze, które poza dowcipem, niosą elementy edukacyjne. Oto niektóre z nich:

Wiersz „Znaki rozmaite” to interaktywna zabawa: zwracając się do widowni pokazujemy znaki takie jak przecinek, wykrzyknik, wielokropek, dwukropek czy myślnik i zachęcamy dzieci do prawidłowego ich nazwania.

Wiersz „Masz babo placek” Wandy Chotomskiej wybrany został ze wzgledu na humor i przybliżenie dzieciom idiomatycznego powiedzenia „masz babo placek” wyrażającego zaskoczenie, niezadowolenie     

Wiersz Agnieszki Frączek „Berek literek” - jest to fonetyczna zabawa literowa:

Ponadto wiersze znane i lubiane, jak :       

  • Spóźniony Słowik (Płacze pani słowikowa w gniazdku na akacji, Bo pan słowik przed dziewiątą miał być na kolacji),
  • Sowa (Na południe od Rogowa Mieszka w leśnej dziupli sowa, Która całą noc, do rana, Tkwi nad książką, zaczytana),
  • Kos (Kos wszedł na rzece na mostek, Przemoczył nogi do kostek)
  • obszerne fragmenty Lokomotywy.

W programie wykorzystane zostały popularne piosenki takie jak: „Jedzie pociąg z daleka”, czy „Ćwierkają wróbelki od samego rana”. Piosenką jest również „Spotkał Katar Katarzynę” – muzykę do znanego wiersza skomponowała nasza kierownik muzyczny, pani Maria Drue.

Spektakl będzie trwał około godziny i odbędzie się w trakcie zajęć szkolnych. Prosimy, aby dzieci przyniosły podręczniki, śniadaniówki i jak zawsze były przygotowane do zajęć. Dzieci, których rodzice nie wyrażą zgody na obejrzenie spektaklu będą kontynuowały zajęcia w klasach.